Haber

ABD merkezli Axios: İsrail Başbakanı Netanyahu’nun istifa çağrıları artıyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun istifa çağrılarına bir yenisi daha eklendi.

ABD merkezli Axios internet sitesi, Netanyahu’nun 7 Ekim saldırısının sorumluluğunu üstlenmek istememesi nedeniyle istifa çağrılarının arttığını yazdı.

Sorumluluk almayan tek kıdemli İsrailli

Saldırının sorumluluğunu üstlenmeyen tek üst düzey İsrailli yetkilinin Netanyahu olduğu belirtildi.

Bu stratejinin, halihazırda desteği zayıf olan İsrail Başbakanı’na olan güvenin düşüş eğilimine girdiği bildirildi.

Hamas saldırısından sonraki haftalarda İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi, askeri istihbarat şefi Aharon Haliva ve diğer üst düzey IDF komutanlarının güvenlik başarısızlıklarını açıkça kabul ettikleri hatırlatıldı.

Sorulardan kaçındı ve sorumluluk almadı

İsrail iç istihbarat teşkilatı Shin Bet’in direktörü Ronen Bar, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve selefi Benny Gantz’ın da sorumluluğu üstlendiği belirtildi ve şu paylaşım yapıldı:

Netanyahu 7 Ekim’den bu yana birçok kez savaştan sonra soruşturma açılacağını söyledi. Kendisi de dahil olmak üzere İsrail’in tüm üst düzey liderlerinin zor soruları yanıtlamak zorunda kalacağını vurguladı.

Ancak geçen hafta düzenlenen bir basın toplantısında gazeteciler Netanyahu’ya İsrail istihbarat ve savunma teşkilatlarının saldırıyı önlemedeki başarısızlığının sorumluluğunu paylaşıp paylaşmadığını üç kez sordu. (Netanyahu) Sorulardan kaçınarak sorumluluk almayı reddetti.

“Siyasi durum vahim”

Netanyahu’nun tek bir şeyden sorumlu olduğunu söylediği kaydedildi: “Savaşı kazanmak”.

Haberlerde, “Netanyahu’nun siyasi durumu vahim görünüyor. Son anketlerde İsraillilerin yüzde 70 ila yüzde 80’i onun savaştan sonra istifa etmesini bekliyor.”Söylendi.

Öte yandan İsrail Başbakanı’nın partisi Likud’un ciddi oranda destek kaybettiği kaydedildi.

Netanyahu’nun iktidarda kalma çabaları

Binyamin Netanyahu’nun rakipleri ve müttefiklerinin, savaşın bitiminden hemen sonra güvenlik aksaklıklarını araştıracak bir komite kuracağını duyurmasını beklediği kaydedildi.

Soruşturmanın Netanyahu’ya müttefiklerini uzun ve karmaşık bir “suçlama oyunu” için harekete geçirmesi için de zaman tanıyabileceği ve bunun da söz konusu ismin iktidarda kalmasına olanak verebileceği belirtildi.

pirazizhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu