Haber

İzmir’de, Öğrencilere Günde Bir Öğün Ücretsiz Yemek Verilmesi İçin Binlerce İmza Toplandı: “Çocukların Derslere Aç Girmesine Göz Yuman…

Haber: ABDULLAH ÇELEBİ – Kamera: KERİM UĞUR

Tüm Öğrenci Velileri Derneği (ÖV-DER) İzmir Şubesi’nin devlet okullarında öğrencilere bir öğün ücretsiz yemek verilmesi için düzenlediği kampanyada binlerce imza toplandı. Toplanan imzaların Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderileceğini belirten ÖV-DER İzmir Şube Lideri Behram Kaya, öğrencilere fiyatsız yemek verilmesi için TBMM’ye sunulan teklifinin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini anımsattı. Kaya, “Çocuklarımızın hakları bir kez daha siyasete alet edildi. Çocuklarının derslere aç girmesine göz yuman milletvekilleri kimleri temsil ediyor” dedi.

ÖV-DER İzmir Şubesi, Bornova Kadın Derneği (BORKAD) ve Buca BEKEV Kadın Derneği’nin takviyesiyle İzmir’de yürütülen 3 aylık çalışma ile devlet okullarındaki öğrencilere bir öğün ücretsiz yemek verilmesi için binlerce imza toplandı. İmza kampanyası ile ilgili Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube’de bugün basın açıklaması yapıldı.

“İMZA KAMPANYASI 100 BİNE ULAŞTI”

ÖV-DER İzmir Şube Başkanı Behram Kaya’nın okuduğu açıklamada, öğrencilere fiyatsız yemek için TBMM’ye verilen kanun teklifinin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiği anımsatıldı. Açıklamada şöyle denildi:

“Velilerin istemiyle ‘Çocuklarımıza okullarda bir öğün sağlıklı ve fiyatsız yemek verilsin’ talebi gerek sosyal medyada gerekse ilçelerde ve okul önlerinde kurduğumuz imza masaları ile yüz bine ulaştı. Ülkenin her tarafında birçok kurum ve kuruluşun çalışması sonucu dört parti, Meclis Başkanlığı’na önerge vererek bu talebin yerine getirilmesini istedi. Fakat iktidar partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Çocuklarımızın hakları bir defa daha siyasete alet edildi. İmza masaları ve öteki çalışmalarımızın hiçbirinde ‘Ben bu talebe karşıyım’ diyen çıkmadı. ‘Hayır’ diyen vekiller sanki kimler ismine bu oyu kullandı? Bir ülkede bu talebi bakanlık nasıl görmez, hükümet neden yerine getirmez? Bu çocuklar, öncelikle bu ülkenin çocukları ve geleceğidir. Bir devlet, geleceğini aç ve fakir bırakabilir mi? Çocuklarının derslere aç girmesine göz yuman milletvekilleri kimleri temsil ediyor?

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI NEDEN SES ÇIKARMIYOR”

Ekmek ortasına bir dilim peynir, iki zeytin koyduğunda keyifli olduğunu söyleyen velilerin temsilcileri kimler? ‘Hayır’ oyu veren vekiller, özel okulların ve bir avuç zenginin mi temsilcisi? İstikrarlı beslenmenin bir eğitim hakkı olduğunu imzaladığı ulusal ve memleketler arası evraklarla kabul eden Ulusal Eğitim Bakanlığı neden ses çıkarmaz? Beslenme bozukluklarının engellenmesinde ve sağlıklı yemek yeme alışkanlığının kazanılmasında bir öğün yemeğin ne kadar kıymetli olduğunu bakanlık bilmez mi? Okula gidemeyen 3 milyon 339 bin 309 öğrenciden 5-17 yaş ortası 1 milyon 200 bin 892 çocuğun hiç kaydı yok. Açlık ve yoksulluk içinde debelenen aile, çocuğunu nasıl okula gönderebilsin? Bu ve bu üzere soruların yanıtı olan imzalarla birlikte, milletvekillerinden önergeyi kabul edip ek ödenek çıkartılmasını ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan çocuklarımıza bir öğün sağlıklı ve fiyatsız yemeğin çabucak verilmesini talep ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu