Haber

Kızılay’ın kan sattığı iddiaları doğru mu? Yanıt Bursa’dan geldi.

Duygu TAŞKIRAN – M.Taha ÇELİKBAŞ – Ömer DEMİR – Herkes Duysun /
BURSA (IGFA)-
Son dönemde ortaya çıkan ‘Kızılay kan satıyor’ tezleri akıllarda soru işareti bırakırken, Türk Kızılayı Bursa İl Merkez Lideri Prof. Dr. Herkese Duysun’a yaptığı açıklamada, konuya açıklık getiren Murat Tutanç, iddiaların kesinlikle asılsız olduğunu söyledi. Türkiye’de böyle bir şeyin mümkün olamayacağını söyledi.

“KİMSENİN KAN SATMA YERİ YOK”

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kan veya organ satışının yasak olduğunun altını çizen Prof. Dr. Murat Tutanç, “Kan satmak kimsenin haddine değildir. Örnek verebiliriz: Organ naklinde organı vücuttan çıkaran ekibin gideri var, ameliyathane gideri var, oradaki ilaç ve anestezi gideri var, işçilik var. tüketim. Bu organ bir yerden bir yere taşınır; Transferin bir bedeli var. Bu organı naklederken bir maliyet çıkıyor, bu masrafların tamamı hastaneler tarafından SGK’dan tahsil ediliyor. Kızılay da aynısını yapıyor. Kızılay bu süreçlerin tamamını SGK’dan tahsil ediyor. Vatandaşlar arasında fiyat sorunu yaşanmıyor. “Aslında bu konuyu dile getirmek yasaktır.” söz konusu.

“KIZILAY TÜRK MİLLETİNİN KURDUĞU BİR DERNEKTİR”

Kızılay’ın faaliyetlerini yürütürken kullandığı kaynaklar hakkında bilgi veren Başkan Tutanç, “Hepimizin bildiği gibi Kızılay bir sivil toplum kuruluşudur… 1868’den beri bu böyledir. Türk milletinin, Anadolu insanının kurduğu bu toplumun sahibi de Türk milletidir. Bu dernek herhangi bir devlet bütçesi almadığından faaliyetlerini tamamen bağışlardan elde ettiği gelirlerle yürütmektedir. Bir Kızılay’ın çalıştığını gördüğünüzde ve onu satın aldığınızda, bundan elde edilen gelirin hayır işlerinde kullanıldığını çok iyi bilmelisiniz. “Kızılay’a rastgele bağış yaptığınızda elbette yine hayır işlerinde kullanılıyor.” dedi.

gunyuzuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu