Haber

Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yıl dönümü Edirne’de törenle kutlandı

Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yıl dönümü Edirne’de törenle kutlandı.

Karaağaç Mahallesi’ndeki Lozan Anıtı’nda düzenlenen törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan çelenk koydu.

Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Gürkan törende yaptığı konuşmada, Lozan Barış Antlaşması’nın Anadolu ve Trakya’da kazanılan savaşın dünya milletleri tarafından tanınmasını sağladığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bugün Lozan Barış Antlaşması’nın imzaları sayesinde var olduğunu belirten Gürkan, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde Duyun-u Umumiye yoksa, kapitülasyonlar yoksa bu ülkede her şey bu Lozan sayesindedir. Bugün bu ülke özgür, bağımsız, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti ise Lozan sayesindedir. Bugün sizi Lozan’ın tüm engellerine rağmen özgürce kutluyorum. Engellemeye yönelik bu çabalar da teşekkürler.” Lozan’ın getirdiği özgürlüklere.” dedi.

Gürkan, Lozan Barış Antlaşması’nın cahilce eleştirildiğini ve 100. yılında biteceğini söyleyenlerin olduğunu hatırlattı.

Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yıl dönümünün geride kaldığını belirten Gürkan, şunları kaydetti:

“Hakikatin bir huyu vardır mutlaka ama mutlaka bir gün mutlaka çıkacaktır. Bugün Lozan’ın 100. yılını doldurduk ve Lozan’ın mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak için her zaman konuştuk ve bu sözümüzü kesinlikle tutacağız.

Ama o Lozan’a iftira atmaya çalışanlar, Lozan’ı küçük düşürmeye, itibarsızlaştırmaya çalışanlar, ‘Lozan’da olmayan örtülü yönler var’ diyenler, ‘Lozan’dan dolayı ülkemiz ilerleyemiyor, petrolümüzü çıkaramıyoruz, yer altı zenginliklerimizi kullanamıyoruz, adalarımızı alamıyoruz’ diyenler, acaba yarın aynada nereye bakacaklar?

Osman İnci Müzesi’nde “1923 Karikatürleri ile Lozan Barış Antlaşması” adlı karikatür standı ile devam eden program, Edirne Belediyesi Bandosu’nun Karaağaç Mahallesi’nde verdiği halk konseri ile sona erdi.

Törene CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, Edirne Barosu Başkanı Gökhan Karakoç, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

kepezajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu