Haber

Lübnan’da kış saatlerinin uzatılmasına ilişkin tartışmalar devam ediyor

Lübnan Başbakanı Najib Mikati, kış saati uygulamasının 1 ay uzatılması kararının mezhepsel bir boyuta çekilmesinden rahatsız olduğunu belirterek, ilişkinin tamamen “idari” olduğunu belirtti.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre Mikati, uzatma kararının uygulanmasının ardından Hristiyanlardan gelen tepkilere yanıt verdi.

Mikati, kış saati uygulamasının 26 Mart yerine 20 Nisan’a kadar uzatılması kararının mezhepsel bir boyuta taşındığını kaydederek, “Tamamen idari olan karar, diğer gruplara zarar vermeden bir grup vatandaşı rahatlatmayı amaçlıyordu.” terimleri kullandı.

Mikati, kararının ayrıntılı açıklaması için ülkenin en aktif Hıristiyan temsilcisi olan Lübnan Maruni Patriği Basara Butrus er-Rai ile görüştüğünü söyledi. söz konusu.

Lübnanlılar iki saat dilimiyle karşı karşıya

Sünni olan Mikati, 23 Mart’ta yaz saatinin 20 Nisan’da uygulanacağını duyurdu.

Hükümet, gün ışığından daha fazla faydalanmak için her yıl mart ayında başlatılan uygulamanın ertelenmesine herhangi bir gerekçe göstermezken, bunun ramazan ayı nedeniyle yapıldığı iddia edildi.

Konuyla ilgili olarak Lübnan’daki Hristiyan Maronit Kilisesi yaptığı açıklamada, dün değişmesi beklenen ancak ertelenen saat uygulaması kararına uymayacağını duyurdu.

Kilisenin açıklamasının ardından Hristiyan STK’lar, okullar ve partiler de hükümetin saat kararına uyulmayacağı ve yaz saatinin başlayacağı yönünde açıklamalarda bulundu.

Akabinde Lübnan vatandaşları iki saat dilimiyle karşı karşıya kaldı.

akoren-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu