Sağlık

Midenin küçülmesi ve büyümesi kilo almayla bağlantılı mıdır? Kilo alınca midem büyür mü?

Midenin kapasitesi bireylerin fazla kilolu ya da çok zayıf olmasıyla ilgili değildir. Bir kişi çok yemek yediğinde veya yemeye çalıştığında midesi bunu kabul etmediğinde midesinin küçüldüğü fikrine kapılır. Mide büyüklüğünün ağızdan alınan herhangi bir gıdayla orantılı olup olmadığını merak ediyorsanız haberimizi okumaya devam edebilirsiniz!

KİLO ALIRSANIZ MİDE BÜYÜYOR MU?

Mide büyüklüğünün tüketilen besinlerle hiçbir ilgisi olmadığını söyleyebiliriz. Ameliyat dışında herhangi bir dış müdahaleye gerek kalmadan mideye yemek alındığında midenin büyüklüğü değişmez. Mideyi balona benzetmek doğru olur. Herhangi bir sıvı ya da yiyecek yutulduğunda bir anlığına genişleyebilen mide, boşaltıldığında yani sindirildikten sonra eski boyutuna döner.

Yani obezitesi olan bir kişinin, zayıf bir bireye göre daha küçük bir mideye sahip olması mümkündür. Sorunun tamamı tüketilen kalori miktarına bağlıdır. Kilo almak, tüketilen kalori ile tüketilen kalori arasındaki denge ile ilgilidir.

MİDE SİNDİRİMİ

Mideye alınan besin yemek borusundan geçerek mideye geçer ve burada mide asidi yiyeceği parçalamaya başlar. Mide, besinleri alırken esner ve yeterince esnedikten sonra beyne tokluk sinyalleri gönderir. Daha sonra mide besinleri parçalamaya devam eder ve bu besinler sindirilmek üzere ince bağırsağa geçer.

Fazla kilolu ya da obez olmak mideyi büyütmese de, fazla besin tüketmek beyne giden açlık-tokluk sinyallerini bozar. Bir süre sonra mide, yiyecek alırken esnese bile bu sinyalleri beyne gönderemez hale gelir. Bunun sonucunda aşırı yeme davranışı başlar ve obezite ortaya çıkar. Eğer kişi sürekli yüksek kalorili yiyecekler tüketiyorsa yani hazır, şekerli, sağlıksız yiyecekler tüketiyorsa ya da fast food tüketiyorsa bu tür yiyecekler tokluk süresini kısalttığı için kilo almaya devam edecektir.

AMELİYAT İLE MİDE NASIL KÜÇÜLTÜLÜR

Mide ameliyat dışında hiçbir yöntemle küçültülemez. Tüp mide ameliyatıyla obezite cerrahisi açısından midenin yüzde 80 ila 85’i çıkarılarak mide hacmi 100-200 ml’ye ulaşıyor. Mide kapasitesi bu şekilde küçüldükçe besin alımı azalır, iştahı düzenleyen hormonlar değişir, dolayısıyla kilo kaybı meydana gelir. Ameliyat yapılmadığı sürece az yiyerek mideyi küçültmez. Bu sadece iştah hormonlarını düzenler; Bu da kişinin sürekli aç hissetmemesini ve diyetine sadık kalmasını sağlar.

İDEAL VE SABİT KİLOYU KORUMAK İÇİN

  • İşlenmiş gıdalardan ve şekerli gıdalardan uzak durmak.

  • D vitamini ve Omega-3 yağ asitlerinden faydalanır.

  • Yüksek lifli gıdalardan yararlanın.

  • Bol su tüketmek.

  • Her öğüne yeterli miktarda protein ekleyin.

  • Yemekleri daha yavaş tüketmek.

  • Düzenli uyumak.

  • Düzenli antrenman yapmak.

  • Stresi yönetmeyi öğrenmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu