Haber

AB yetkilisinden İstanbul Sözleşmesi açıklaması

AB Türkiye Delegasyonu, 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Çaba Günü kapsamında dün akşam Bilkent Üniversitesi’nde bir panel düzenledi. Panele AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut, İsveç’in Ankara Büyükelçisi Herrström, klinik psikolog ve psikoterapist Prof. Dr. Ceylan Daş ve Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. İlknur Yüksel Kaptanoğlu katıldı.

Konuşmasında Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine değinen Büyükelçi Meyer-Landrut, Türkiye’nin bu mukaveleden çekilmesini hüzün ile karşıladıklarınıbelirtti. AB temsilcisi, “Çünkü bu, farkındalığın arttırılmasını sağlıyordu ve bu mevzudaki önlem ve müdafaaları da arttırıyordu. Evet, Türkiye’de bir kanun var. Kanunlar uygulandığı ölçüde yeterlidir. O yüzden onların uygulanması gerekir ki muhafaza sağlayabilsinler. Kendi açımdan şunu belirtmek isterim ki, maalesef birtakım açıklar var kanunda. Kanunun koruduğu ile İstanbul Sözleşmesi’nin muhafazaya çalıştıkları ortasında birtakım farklılıklar var. O farklılıkların da ele alınıp kapatılması gerekir” diye konuştu.

İsveç Büyükelçisi: Kadınların ekonomiye katıyması büyük bir değişiklik getirdi

İsveç’in Ankara Büyükelçisi Herrström ise “İsveç’i bir muvaffakiyet ülkesi anlatıyorum lakin her şey çok düzgün diyemem, çok fecî toplumsal cinsiyete dayalı şiddet örnekleri de var” dedi. Ancak kadınların ekonomiye katılmasının büyük bir değişiklik getirdiğini söyleyen Herrström, “Kadınların güçlendirilmesi, bir toplumun büyümesi, gelişmesi manasına geliyor. Yalnızca ekonomik açıdan da değil. Münasebetiyle erkeklerin değişmesi gerek. Burada bulunan tüm erkekler için geçerli diye düşünüyorum. Hepimizin sorumluluğu var. Toplumsal cinsiyet eşitliğini ve bayanları desteklemeliyiz” açıklaması yaptı.

Düzenlenen panelle “Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm” kampanyası da başlamış oldu. Dünya çapında yürütülen kampanya, bayana yönelik şiddet ve hak ihlalleri konusunda farkındalığın arttırılmasını hedefliyor,

Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi’nin kabul edilmesinin akabinde mukavelede yer alan prensipler doğrultusunda “6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” hazırlanmış ve bu kanun 20 Mart 2012 tarihinde yürülüğe girmişti. Türkiye 2021 yılında İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmişti.

ANKA,DW/BÖ,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu