Ekonomi

JPMorgan Chase CEO’su Dimon’dan ‘bankacılık krizi’ uyarısı

JPMorgan Chase İcra Kurulu Başkanı (CEO) Jamie Dimon, hissedarlara yazdığı yıllık mektupta, JPMorgan Chase’in performansının yanı sıra ekonomik ve jeopolitik riskleri değerlendirdi.

Dimon, Ukrayna’daki savaştan ve artan jeopolitik gerilimlerden siyasi olarak bölünmüş bir Amerika’ya kadar, 2022’nin dünya çapında değerli zorlukların yılı olacağına dikkat çekti. 19’unun kalıcı etkileri de dahil olmak üzere küresel ekonomik belirsizliğin etkilerini hissettiğini belirtti.

ABD’de son dönemde bankacılık sisteminde yaşanan düşüncelere değinen Dimon, bankacılık sisteminde yaşanan gerginliğin sadece mevzuat gerekliliklerini yerine getirmenin yeterli olmadığını gösterdiğini kaydetti.

“Piyasada resesyon ihtimali arttı”

Risklerin yüksek olduğunu vurgulayan Dimon, dünya geliştikçe bu risklerin her zaman dikkatli inceleme gerektirdiğini söyledi.

Dimon, “Bu mektubu yazarken, mevcut kriz henüz sona ermedi ve önümüzdeki yıllarda yansımaları olacak” dedi. değerlendirmesini yaptı.

“Fırtına bulutları”Geçen yıl olduğu gibi halen ekonomiyi tehdit ettiğine işaret eden Dimon, şunları kaydetti:

“Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Credit Suisse’in iflasları piyasa beklentilerini önemli ölçüde değiştirdi, tahvil fiyatları önemli ölçüde yükseldi, borsa düştü ve piyasanın resesyona girme olasılığı daha yüksek. Bu 2008 gibi görünmese de, bu mevcut krizin ne zaman sona ereceği belli değil. Piyasada çok fazla gerginliğe neden oldu ve bankalar ve diğer borç verenler daha muhafazakar hale geldikçe finansal koşulların bir miktar sıkılaşacağı açık. Bu kesintinin tüketici harcamalarını yavaşlatıp yavaşlatmayacağı belli değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu