Yaşam

5’inci Uluslararası Ekslibris Yarışması Sergisi İstinye Üniversitesi’nde açıldı

5’inci Memleketler arası Ekslibris Müsabakası Standı, İstinye Üniversitesi Vadi Kampüsü’nde düzenlenen merasimle açıldı. Müsabaka kapsamında ödül almaya hak kazanan sanatkarlara da mükafatları takdim edildi. İstinye Üniversitesi Bağlantı Fakültesi, Selçuk Ecza Deposu ve İstanbul Ekslibris Derneği’nin birlikte düzenlediği sergide 250 eser 15 Aralık’a kadar görülebilecek.

İstinye Üniversitesi (İSÜ) İrtibat Fakültesi, Selçuk Ecza Deposu ve İstanbul Ekslibris Derneği’nin birlikte düzenlediği 5’inci Memleketler arası Ekslibris Yarışı Sergisi, İstinye Üniversitesi’nin konut sahipliğinde 15 Kasım’da İSÜ Vadi Kampüsü’nde açıldı. Stant açılışına İSÜ Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Peyami Çelikcan ve Prof. Dr. Hatice Gülen, İSÜ Genel Sekreteri Atilla Varlı, Genel Sekreter Yardımcısı Begüm Usta, akademisyenler, sanatseverler ve öğrenciler katıldı. 36 ülkeden 452 sanatkarın 1180 yapıtla katıldığı müsabakada heyet, stant ve katalog için 180 sanatkardan 250 ekslibrisi seçti. Sekiz sanatçı ödül, 10 sanatçı mansiyon ve 10 sanatçı onur sertifikası aldı. Açılış merasiminde ödül almaya hak kazanan sanatkarlara da mükafatları takdim edildi.

Sanatseverler Vadi Kampüsü’müzü ziyaret edebilir

Açılış merasiminde yaptığı konuşmada İSÜ’nün sanata verdiği bedelin altını çizen İSÜ Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, “İstinye Üniversitesi olarak sanata değer veriyor, sanatın gelişmesi için akademisyenlerimizle birlikte çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bugün de 180 sanatçının 250 ekslibris eserinin yer aldığı sergi açılışı için buradayız. Hepsi birbirinden değerli bu eserleri görmek isteyen tüm sanatseverler Vadi Kampüsü’müzü ziyaret edebilir. Başta İSÜ İletişim Fakültesi olmak üzere bu güzel serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Sergi 15 Aralık’a kadar görülebilir

250 ekslibrisin 15 Aralık’a kadar görülebileceğini belirten İstinye Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Görsel Bağlantı Tasarımı Kısmı Öğretim Üyesi ve İstanbul Ekslibris Derneği Lideri Prof. Dr. Hasip Pektaş, şunları söyledi:

“Bu yılki yarışmada jürimiz farklı ülkelerden 452 sanatçıdan 250 ekslibrisi seçti. Birçok öğrencimizin eserleri de sergide yerini aldı. Bunun için ayrıca gururluyuz. İstinye Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak böyle bir sergiye ev sahipliği yapıyor olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Bu ekslibrisler üniversitemizde kalacak ve kalıcı sergi olarak devamlı sergilenecek. Sanatseverler sergiyi 15 Aralık’ kadar 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirler.”

Ödül kazananlar şöyle:

Birinci Ödül (İstinye Üniversitesi); Veselin Damyanov-ves, (Bulgaristan),

İkinci Ödül (Selçuk Ecza Deposu); Krzysztof Marek Bak, (Polonya),

Üçüncü Ödül (İstanbul Ekslibris Derneği); Marin Gruev, (Bulgaristan),

Özel Ödül (Mürşide İçmeli / Dinçer Pilgir); Danski Mariusz, (Polonya),

Özel Ödül (Tülay-Şükrü Ertürk); Hedieh Jafari, (İran),

Özel Ödül (Nesrin-Orhan Akbulut); Mauricio Schvarzman, (Arjantin),

Özel Ödül (Ayşe-Noyan Ünal); Gennady Pugachevsky, (Ukrayna),

Özel Ödül (Mehmet Rafet Atalık); Emre Şengün, (Türkiye)

Ekslibris nedir?

Ekslibris, kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde isimlerinin ve değişik hususlarda fotoğrafların yer aldığı küçük boyutlu baskı fotoğraflardır. Kitabın tapusu da denilebilir. Kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Sözcük olarak …’nın kitaplığından manasına gelir. Ekslibrisler bir gereksinim grafiği olarak doğmasına rağmen, estetik korkularla yapılan özgün yapıtlardır. Sanatı, insanın elleri ortasına, kitapların içine kadar getirir, onun büyüleyici sıcaklığını hissettirir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu